Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer hamilelik düşünüyorsanız veya zaten hamileyseniz, bir diş hekimi ziyareti yapmanız önemlidir. Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış nedeniyle dişeti dokularınız plağa karşı beklenmedik bir tepki verebilir. Hamilelik sırasında ağız hijyeninize her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerekir. Diş hekiminiz dental durumunuzu değerlendirir ve hamileleliğin geri kalanı için bir bir tedavi planı oluşturur.

Hamilelik diş sağlığımı nasıl etkiler?
Gebeliğin ağız sağlığına en karakteristik etkisi hamilelik gingivitisi denilen kırmızı şiş dişetleri ile karakterize durumdur. Tedavi edilmezse periodontitis denilen kemik kaybını da içeren ciddi bir tabloya dönüşür.

Gingivitisi nasıl önleyebilirim?
Dişlerinizi temiz tutarak diş eti iltihabını önleyebilirsiniz. Florürlü diş macunu ile dişler en az günde iki kez fırçalanmalı ve düzenli diş ipi kullanılmalıdır. İyi beslenme ağız içini sağlıklı ve güçlü tutar. Özellikle C ve B12 vitaminlerini bol almak gerekir. Düzenli profesyonel temizlik yaptırmak plak ve diş taşı oluşumunu azaltacağından dişetli sağlığını kontrol altına alır.

Hamilelik tümörü nedir?
Hamilelik tümörleri ağız mukozasında oluşan non kanseröz büyümelerdir. Bu lokalize büyümelerin kaynağının aşırı plak birikimi olduğuna inanılmaktadır. Normal şartlar altında bu büyümeler hamilelik sonrası yok olacaktır. Ancak çiğnemeyi engelleyecek kadar rahatsız eden bir büyüme söz konusuysa diş hekiminizle temasa geçiniz.

Hamilelik süresince diş tedavisinden kaçınmalı mıyım?
Hamilelik süresince rutin muayene ve temizlikler yapılabilir fakat acil olmayan tedaviler yalnızca gebeliğin ikinci trimesterinde yapılmalıdır. Acil tedaviler hamileliğin her trimesterinde yapılabilir fakat herhangi bir anestezi ve ilaç kullanımı söz konusu olduğunda kadın doğum uzmanı ile konsultasyon yapılmalıdır. Diş röntgen filmleri yalnızca acil durumlarda alınmalıdır.