Şeker Bayramına Doğru Diş Çürümeleri Neden Artar

 

Bir ay tutulan orucun mükafatı, fakirle zenginin kucaklaştığı ramazanın coşkulu bayramı Şeker Bayramı'nın bir diğer adı da Fıtır bayramıdır. Kelime anlamı olarak fıtır zenginin fakirle dayanışması anlamına gelirken aynı zamanda "yemeğe dönmek" demektir.


Okulda, yemeklerden sonra, dişlerini şeker ve asitten arındıracak şekilde su ile durulamalıdır. Düzenli fırçalama ile birlikte düzenli dişcheck-up'ları, florürlü diş macunu kullanımı dişlerin korunmasına yardımcı olur.


Çürük Oluşumunu Önlemek için Çocuğuma Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Yemeklerden sonra diş fırçalama, düzenli diş ipi kullanımı ve florür ile yapılan koruyucu tedaviler diş çürüğünü önlemek için en iyi yollardır. Çocukların diş fırçalama alışkanlığı ebeveynleri çocuk nasıl kendi elbiselerini giymeyi kendi ayakkabısı bağlamayı zamanla öğreniyorsa kendi iradesiyle diş fırçalamayı da öğrenmesi zaman alacaktır. Çocuklar diş ipi kullanımını 10 yaşına kadar ebeveynleri kontrolünde yapmalıdır. Eğer çocuğunuz hakkında herhangi bir endişeniz varsa diş hekiminize danışmalı çürük önleme konusunda ipuçları almalısınız. Havuç gibi sert ve çok fazla çiğnenmesi gereken gıdalar tatlıların üzerine yenildiğinde dişlerin yüzeyinde mekanik bir temizlik meydana gelir. Bayram boyunca ziyaretlerde ikram edilen tatlılar ve şekerler ağız ortamını asidik hale getirip diş çürüğü oluşumunu hızlandırır. Buna göre şeker bayramında ağız ve diş sağlığının korunması için dikkat edilmesi gerekenleri sıralarsak: Özellikle şeker ve benzeri tatlı yiyecekler tüketildikten sonra mümkünse dişler en az 30 dakika içinde fırçalanmalıdır. Diş fırçalama imkanı olmayanlar için tatlıdan sonra su içmek, bol su ile ağzı çalkalamak, şekersiz Xlytollü sakız çiğnemek dişlerin yüzeyine yapışan gıdaların temizlenmesine yardımcı olabilir. Havuç gibi sert ve çok fazla çiğnenmesi gereken gıdalar tatlıların üzerine yenildiğinde dişlerin yüzeyinde mekanik bir temizlik meydana gelir.