Ağız Kokusu

 

Halitozisin kelime anlamı kötü nefestir. Çoğu durumda, insanlar kötü nefese sahip olduğunun farkında bile değildir. Ağız kokusu sosyal ve kişisel konularda da önemli etkiye sahiptir. Eğer kötü nefesten muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, diş hekiminiz kokunun kaynağını belirlemenize yardımcı olabilir. Eğer diş hekiminiz bu sorunun bir sistemik (iç organlarla ilgili) bir nedenden kaynaklandığını düşünürse sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Neler halitozise sebep olur?
Genellikle, kötü nefes bir dişeti probleminden kaynaklanır. Bu kötü kokuya ağızda bulunan gıda artıkları (debris) ve bakteriler, kötü ağız hijyeni neden olmaktadır. Çürük ve debris ürettikleri kimyasal bileşikler ile hoş olmayan kokuya neden olur. Halitozis tıbbi bir enfeksiyon, diyabet, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı gibi hastalıklarda oluşabilir. Hatta stres, diyet, yaş, horlama ve hormonal değişiklikler gibi faktörler de halitozise neden olabilir. Xerostomia ve tütün kullanımı da soruna katkıda bulunur.

Sabah kokusu nedir?
Tükürük ağız kokusunu kontrol altında tutmamıza yardımcı olur çünkü yıkama etkisi ile gıda artıkları ve bakterileri ağız ortamından uzaklaştırır. Uykuda tükürük bezlerinin aktivitesi azalır bakterilerin ağız ortamına girişi için uygun bir ortam sağlanır. Sabah kokusunun bir diğer nedeni de açlıktır. Öyle ki kahvaltı öğünü atlanırsa bu koku devam edebilir.

 

Yiyecek ve içecekler kokuya sebep olur mu?
Soğan ve sarımsak gibi çok baharatlı gıdalar, kahve gibi içecekler sindirimden 72 saat sonra bile kişinin nefesinde bulunabilir. Ayrıca, karbonhidrattan fakir diyetler de halitozis oluşumunu minimalize eder.

Halitozisi nasıl kontrol edebilirim?
Halitozisin sistemik bir nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin. Kontroller ayrıca ağzınızdaki bakteri ve plaklardan kurtulmanızı sağlar. Günde iki kere düzenli olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gıda artıkları ve bakterilerden arınmak için önemlidir. Diş fırçalamadan sonra mutlaka dilinizi de diş fırçanız ya da özel bir dil fırçası ile fırçalamalısınız. Ayrıca bol su içmek, xylitollü sakız çiğnemek ağız kokusu kontrolünde yardımcı olur. Eğer bir protez ya da mouthguard kullanıyorsanız ağza yerleştirmeden önce iyice temizlendiğinden emin olunuz. Ağız içine uygulanan deodorant ve spreyleri kullanmadan önce diş hekimine danışarak bunların başarısı kanıtlanmış ve tıbben uygun olup olmadığını öğreniniz.