Dişeti Hastalıkları ve Kalp Sağlığı

      Kliniğimizde tüm diş eti hastalıkları periodontoloji (diş eti hastalıkları) uzman doktorları'mız tarafından yapılmaktadır.

    Kalp ve damar hastalığı kan damarları ve kalbi etkiler. Bu hastalık grubu yüksek tansiyon, koroner kalp rahatsızlığı, felç ve kalp krizini içerir. Araştırmalar kalp damar ve dişeti hastalıkları arasında bir bağ olduğunu göstermiştir. Gingivitis ve periodontitis  gibi dişeti hastalıkları kalp ve damar problemlerinin işaretçisi olabilir, bu sebeple kalp ve damar hastaları düzenli olarak diş hekimine gitmeli ve bu konuda bilgi edinmelidirler.

 

Dişeti ve kalp ve damar hastalıkları arasındaki bağlantı nedir?

  Dişetindeki bakteriler kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilir. Yapılan çalışmalarda bu bakterilerin kalp damarlarında kalınlaşma yaptıkları gösterilmiştir.


Diş eti ve kalp sağlığımı korumak için ne yapmalıyım? 

     Sindirim ağızda başlar. İdeal bir ağız bakımı sağlıklı dişetleri gerektirir. Bu durum düzenli olarak günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamak, diş ipi ile diş ara yüzeylerini temizlemek ve en az altı ayda bir diş hekimine gitmeyi içerir. Sağlıklı bir ağız, kontrollü diyet ve düzenli egzersiz, dişeti ve kalp damar hastalıklarının önüne geçer.

 

Doktorunuzu hangi konularda bilgilendirmelisiniz? 

  Kronik dişeti hastalığı veya sistemik bir hastalığınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.