Ağız Kuruluğu / Xerostomia

 

Xerostomia (Ağız Kuruluğu) nedir?

Ağız sağlığında tükrüğün önemi büyüktür. Yıkayıcı etkisi ve phı dengede tutması ile çürük riskinin azalmasında tükrük bezlerinin aktivitesi önemli rol oynar. Zaman içinde tükrük bezleri düzgün çalışmaz, ağız içinde tükrük miktarı azalır. Bu duruma Xerostomia denilir, ağız kuruluğu anlamına gelir.

 

Ağız Kuruluğuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kullanılan ilaçlar ağız kuruluğunun en sık nedenidir.  Antihipertansifler, antidepresanlar, ağrı kesiciler, sakinleştiriciler, diüretikler dahil ağız kuruluğuna sebep olan 400'den fazla ilaç çeşidi vardır. Diğer faktörler arasında  radyasyon tedavisi ve kemoterapi, hormonal değişiklikler veya hastalıkları, diyabet, lupus, alzheimer hastalığı ve böbrek hastalığı, AIDS stres, anksiyete, depresyon, beslenme eksikliği ve bağışıklık sistemi bozukluğu sayılabilir.

 

Tükrüğün Önemi Nedir?

Tükürük tatma, yutma, konuşma, sindirme gibi günlük ve yaşamsal faaliyetler için önemlidir. Tükürük dişler için doğal bir savunmadır. Tükürük olmadan dişler bakteri, mantar ve virüslere karşı savunmasızdır. Tükrük su ve elektrolit, mukus, antibakteriyel ajanlar ve çeşitli enzimlerden oluşan bir yapıdır. Tükrüğün bu elemanları yıkama etkisi ile yemek artıklarının diş yüzeylerinden uzaklaştırılmasına,asit etkisinin nötralize edilmesine ve enzimler aracılığıyla gıdaların sindiriminin ağızda başlamasına olanak sağlar.

 

Ağız Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Yutma esnasında artan sıvı alımı ihtiyacı

Konuşmada zorluk 

Yutmada zorluk

Ağızda bir yanma hissi ve ağrı

Belli yiyecekleri yemede zorluk

Tat alımında güçlük

Artmış oral enfeksiyon riski

Susuzluk nedeniyle uyku kesintileri

Protez kullanımında zorluk
Diş çürümesi
Gingivitis
Kötü kokulu nefes


Eğer kuru ağız sendromu belirtileri gösteriyorsanız teşhis ve tedavi için hekiminize başvurun. Tedavi prosedüründe çeşitli yöntemler mevcuttur. Diş hekiminiz yapay tükrük preperatları ağız yıkayıcı gargara, jel ve spreyler önerebilir. Günde iki kere diş fırçalama, diş ipi kullanımı, şekersiz çiklet çiğneme, bol su içme, düzenli diş hekimi ziyareti dikkat edilmesi gereken diğer konulardır. Ayrıca diş hekiminiz diyetinizi değiştirmenizi, alkol, sigara, asitli içecekler, kafein kuru gıdalar, tuzlu gıdalardan kaçınmanızı önerebilir.